Історія виникнення мішка Амбу

Давним давно, в далекому 1953 році, німецький інженер і доктор Хольгер Гессен (Dr. Holger Hesse), спільно зі своїм партнером (датським анестезіологом) Хеннингом Рубеном (Henning Ruben) вели розробку інновацііоного всмоктуючого насосу для технічних потреб. Потім, піддавшись дослідному азарту, вони вирішили пристосувати своє творіння для медичного застосування. Кілька місяців кропіткої праці над кресленнями і вуаля: вчені розробили концепцію першого в світі ручного переносного апарату для штучної вентиляції легень.

За їх задумом, це мала бути спеціальна сумка-помпа з клапанами, що має гнучку маску для фіксації на дихальних шляхах пацієнта. Своє творіння доктора нарекли Ambu bag (сумка Амбу, мішок Амбу). Кілька років по тому, в 1956, коли апарат був готовий до виробництва, вони відкрили компанію, назвавши її на честь апарату (Ambu) і почали продавати свій винахід на світовому ринку.

Так як для медицини того часу це був справжній прорив, а товар подібного роду був вперше представлений широкій публіці, ім’я Амбу мимоволі стало називним. Назва прижилася і, незважаючи на те, що з тих пір пройшло майже 2\3 століття, Ambu зберігає свій вплив до сих пір. В наші дні практично всі реанімаційні ручні мішки, неважливо якого бренду або виробника, за старою «звичкою» називають «мішок Амбу».

❓Що ж таке дихальний мішок АМБУ?
Мішок АМБУ — це ручний апарат для штучної вентиляції легенів, що застосовується до пацієнтів з порушенням дихання. В українській медичній практиці його також називають «помпа для штучної вентиляції легенів», «мішок ручної легеневої реанімації», «мішок дихальний реанімаційний», «апарат дихальний ручний» і т.п. Він входить до складу реанімаційних карет швидкої допомоги, а також застосовується у відділеннях інтенсивної терапії та анестезіології. Основне призначення мішка Амбу — дати можливість пацієнту дихати до моменту підключення електричного апарату штучної вентиляції легенів. Основна перевага — це те, що в порівнянні з штучним диханням рот в рот, він є більш гігієнічним, простим і ефективним (за рахунок відсутності в повітрі, що попадає в легені пацієнта, вуглекислого газу, часток слини і можливих шкідливих мікроорганізмів).

❓Який принцип роботи у мішка Амбу?
Принцип роботи мішка Амбу дуже простий: при стисканні вентиляційного мішка відбувається «продавлювання» повітря в легені пацієнта, насичуючи легені киснем (при цьому нереверсивний дихальний клапан перешкоджає попаданню повітря, що видихається назад в мішок). Потім мішок самостійно розправляється, відновлюючи форму (відбувається всмоктування повітря з клапана, що знаходиться на зворотному боці мішка). І так — до безкінечності, налагоджуючи нормальний цикл вдихів-видихів. Як «паливо» може використовуватися як навколишнє повітря, так підключений балон з киснем (у разі, якщо пацієнту необхідне повітря із збільшеною кількістю кисню).

Еволюція мішка типу АМБУ
З моменту створення першого мішка Амбу пройшло майже сімдесят років. Нові технології дозволили зробити це корисний винахід легше, ефективніше, компактніше. Піком досягнень в сфері ручної реанімації легких стали складні мішки Амбу — спеціальні медичні апарати, здатні компактно складатися і займати майже в 5 разів менший обсяг, ніж в розгорнутому вигляді.
Найвідомішим і популярним на поточний момент виробником складних мішків Амбу є компанія Micro BVM Systems Ltd . Найзручнішими (з точки зору польової медицини) складними мішками Амбу є їх «тактична» версія: повноцінний (повнорозмірний, але складається) апарат для реанімації легень, компактно складений і упакований в міцний пластиковий кейс-контейнер, що захищає вміст від ударів, пилу, бруду та іншого. Завдяки невеликим розмірам, такі контейнери чудово поміщаються в польову аптечку.