Швидка медична та невідкладна допомоги. В чому різниця? Коли, як правильно викликати?

Коли викликати, а коли ні?
Яку швидку викликати краще – приватну чи державну?
Як правильно викликати швидку?
Що необхідно сказати диспетчеру щоб він направив до вас відповідну бригаду? Коли неможна викликати швидку?
Яке покарання можна понести за необгрунтований виклик швидкої?
На всі ці запитання Ви отримаєте відповідь у цій статті.

Отже що таке швидка допомога, для чого вона існує і які її обов’язки?
Почну з того, що робота швидкої допомоги регулюється законодавчо. Це Закон України про екстрену медичну допомогу, Наказ МОЗ 500, та безліч доповнень та  постанов.
Наразі в Україні швидка допомога називається дещо інакше – Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Що ж це таке? Згідно  постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1116

     Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі — центр) — заклад охорони здоров’я, що забезпечує на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, область, мм. Київ та Севастополь) організацію та надання ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги пацієнтам і постраждалим, які перебувають у НЕВІДКЛАДНОМУ стані (далі — пацієнти і постраждалі), у повсякденних умовах, особливий період та під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

Що таке невідкладний стан? Згідно Статті 1 Закону України про екстрену медичну допомогу:
Невідкладний стан людини — раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин;
Згідно тієї ж статті:
     Екстрена медична допомога – медична допомога, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги відповідно до цього Закону невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я;
Що це означає простими словами? – Швидка допомога створена для того щоб надавати ЕКСТРЕНУ ДОПОМОГУ тим людям, які її потребують! Тобто тим людям які знаходяться у НЕВІДКЛАДНОМУ СТАНІ. Одразу скажу що температура 40 у Вашої дитини це НЕ невідкладний стан, і це не є приводом для виклику швидкої. (так шановні, 40 у вашої дитини – це максимум виклик дільничого педіатра).
Як відрізнити невідкладний стан від терапевтичного захворювання? Є чіткий перелік невідкладних станів, можете роздрукувати і повісити собі на кухні. ЦЕ ПЕРЕЛІК ВИПАДКІВ КОЛИ ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВИКЛИК ШВИДКОЇ!
Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:

  1. До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що:

1) супроводжується:

знепритомленням;
судомами;
раптовим розладом дихання;
раптовим болем у ділянці серця;
блювотою кров’ю;
гострим болем у черевній порожнині;
зовнішньою кровотечею;
ознаками гострих інфекційних захворювань;
гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб;

2) зумовлений:

усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови);
ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи);
ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо);
отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах тощо;
порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).

А тепер перелік випадків коли Ви НЕ маєте права викликати швидку допомогу, згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:

      До категорії неекстрених належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та:
1) супроводжується:
раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;
головним болем, запамороченням, слабкістю;
болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
підвищенням артеріального тиску;
больовим синдромом у онкологічних хворих;
алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;
2) зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

Що це означає?  — Що викликаючи швидку на стани описані вище, ви підпадаєте під статтю 183 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ.
Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб
Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, міліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб – тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно за бажанням лікаря, на вас буде складений протокол і ви будете притягнуті до відповідальності. Часто лікарям просто лінь це робити, але вони можуть це зробити, і не за горами той час коли лікарів примусять це робити.

Окрім того, згідно пункту 5, наказу МОЗ №500, диспетчер має право:

5.1. Відмовляти населенню у викликах, які за суттю є необгрунтованими для станції швидкої медичної допомоги згідно з її профільністю та передавати, при потребі, ці виклики в амбулаторно-поліклінічні заклади.
Тому диспетчер може цілком законно ВІДМОВИТИ вам  у виклику швидкої допомоги.

Стосовно тисяч відеоматеріалів які так сильно люблють пообговорювати українські інтернет-користувачі. Я пишу про ті випадки коли бригада екстреної медичної допомоги стоїть і дивиться: “як помирає людина”(за словами тих самих інтернет-користувачів).
Згідно пункту 5, наказу МОЗ №500, диспетчер має право:
Направляти виїзні бригади швидкої медичної допомоги тільки ДО меж вогнища ураження, яке становить загрозу для життя або здоров’я членів бригад. Пацієнтів з цих вогнищ зобов’язані доставляти до місця знаходження бригад спеціальні рятувальні служби.

Що це значить? – Бригада екстреної медичної допомоги не має права заходити у вогнище надзвичайної події (в будинок що горить, підходити до авто що горить, спускатися на рельси метрополітену), навіть якщо там дійсно помирає людина. Чим це обгрунтовано? Медик – це лише медик, не рятувальник, не пожежний, не супергерой і навіть не Чіп і Дейл. Тому медик не може знати всіх небезпек надзвичайної події і не має захисту від факторів впливу (спеціальний одяг, протигаз, кисневий балон тощо). Якщо медик увійде у вогнище – отримає догану, вирахують зарплатню або ж звільнять. Тому рекомендую на місці події не давати свої “розумні” вказівки.

Що ж повинен робити простий громадянин України? Які в нього права та обов’язки?

Стаття 3 Закону України про екстрену медичну допомогу.

  1. На території України кожен громадянин України та будь-яка інша особа мають право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну ЕКСТРЕНУ медичну допомогу, яка надається відповідно до цього Закону.

Я недаремно слово ЕКСТРЕНА виділив великими буквами. Що таке екстрена медична допомога ми писали вище.
Знову ж таки згідно статті 3 Закону України про екстрену медичну допомогу:

У разі виявлення людини у НЕВІДКЛАДНОМУ стані, яка не може особисто звернутися за наданням ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги, та за відсутності медичних працівників на місці події громадянин України або будь-яка інша особа, які виявили таку людину, зобов’язані:

-негайно здійснити виклик ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги або повідомити про виявлену людину у НЕВІДКЛАДНОМУ стані та про місце події працівників найближчого закладу охорони здоров’я чи будь-яку особу, яка зобов’язана надавати домедичну допомогу та знаходиться поблизу місця події;

-за можливості надати виявленій людині у НЕВІДКЛАДНОМУ стані необхідну допомогу, у тому числі шляхом перевезення такої людини до найближчого до місця події відділення ЕКСТРЕНОЇ (НЕВІДКЛАДНОЇ) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги.
Що це означає? Що ви просто зобов’язані викликати швидку якщо виявили людину у невідкладному стані.  АЛЕ ТІЛЬКИ ЯКЩО СТАН НЕВІДКЛАДНИЙ!!!!!! Безхатько чи алкоголік що спить у переході – це далеко не НЕВІДКЛАДНИЙ СТАН! Тим паче якщо ви викликаєте швидку, то лікар згідно статті 3 Закону України про екстрену медичну допомогу може зобов’язати вас перевезти цю людину до найближчого до місця події відділення ЕКСТРЕНОЇ (НЕВІДКЛАДНОЇ) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги НА ВЛАСНОМУ АВТО.
Як висновок хочу ще додати декілка нюансів роботи екстрених служб.
Викликаючи екстрені служби просто так ви ризикуєте попасти під кримінальну відповідальність, ви відбираєте гроші з державного бюджету які б могли піти на кращі дороги, і саме головне, ви відбираєте шанс на життя у тієї людини, яка саме в той час дійсно потребує допомоги. Чи ви думали що карет швидкої допомоги безліч? У Києві їх близько 90 у добовому режимі працюють. А у  Києві 6 млн людей. Неважко порахувати що один автомобіль розрахований на 67 тисяч жителів. Ось такі реалії.

Ось перелік хибних викликів, за які громадянин може бути притягнений до відповідальності:
Болить горло чи голова
Підвищення температури тіла(навіть в дитини, навіть до 40 градусів)
Загострення будь-яких хронічних захворювань
Алкогольна інтоксикація (переважно просто сплячі люди на вулиці)
Підвищення артеріального тиску, тощо.

     Яку швидку викликати краще – приватну чи державну?

Приватної швидкої допомоги не існує. Є лише приватна НЕВІДКЛАДНА допомога.
Їх безліч, назви вказувати небуду.
     Що таке невідкладна допомога, а що ж таке екстрена. Про екстрену ми писали вище, а невідкладна – це, по суті, консультація лікаря у вас в квартирі. Тобто якщо у вас болить спина чи горло чи навіть голова, то ви вправі викликати ПРИВАТНУ НЕВІДКЛАДНУ допомогу, яка  за ваші ж гроші полікує вас.
Невідкладна медична допомога не виїжджає на екстрені випадки (ДПТ, падіння з висоти тощо.)
Тому запитання кого викликати має просту відповідь. Якщо ви потрапили в ДТП – тільки державну швидку, а якщо у вас болить спина і вам лінь йти до лікаря – приватну невідкладну.
     Що необхідно сказати диспетчеру щоб він направив до вас відповідну бригаду?
Якщо Вам таки довелося телефонувати в 103, то пам’ятайте, що ВАМ потрібна допомога, і ВАМ потрібні лікарі, а не Ви лікарям. Тому перестаньте прирікатися з диспетчером. Відповідайте на всі ті питання що у Вам задають. Виконуйте всі інструкції які Вам кажуть. Зберіться, не нервуйтеся і не кричіть, бо Ви робите лише гірше собі. Після виклику бригади йдіть на вулицю та зустріньте її. Іноді пошуки квартири займають 20 хв. Повідкривайте всі двері, сховайте домашніх тварин і зустріньте бригаду.