Утоплення — це тихий вбивця.

Які існують види утоплення?
*Мокре (істинне) утоплення відбувається тоді,коли людина знаходиться під водою і в результаті спроби вдихнути повітря у дихальні шляхи потрапляє вода;

*Сухе (асфіктичне) утоплення відбувається тоді,коли людина намагається зробити вдих, але частинки води потрапляють на голосові зв’язки , які рефлекторно спазмуються (ларингоспазм), але при цьому води в легенях немає;

*Синкопальне утоплення настає у результаті раптової зупинки серця;

*Смерть у воді. Так називається утоплення в результаті інших причин,наприклад інсульт чи інфаркт міокарда.

Найчастіше зустрічається сухе утоплення (80-85%), друге місце займає мокре утоплення (8-10%), синкопальне 5%, а решта відсотків це смерть у воді.

Які фактори сприяють утопленню?
*Малі діти, які залишилися без нагляду дорослих у ванній або біля басейну;
*Відсутність рятувальних жилетів;
*Невміння плавати;
*Вживання алкоголю. Половина смертей у підлітків чи дорослих пов’язані із вживанням алкоголю;
*Інші захворювання (інсульт, інфаркт міокарда, судоми і т.д.), які стались у воді;
*Втома. Надмірне виснаження під час плавання;
*Плавання у незнайомий водоймі(невідома глибина та підводні течії) Пірнання не перевіривши глибину водойми(травма хребта); ходіння по тонкому льоді;
*Спроби самогубства.

 

Як виглядає людина яка тоне?
Жертва про допомогу кликати не буде, оскільки в неї перекриті дихальні шляхи, тому звуків вона не видає. Вона буде плавати у вертикальному положенні, час від часу з під води буде діставати голову, відкривати рот. Очі в більшості випадків будуть широко відкриті. У такому стані вона буде плавати до однієї хвилини,  після чого вона втратить свідомість і буде плавати ніби «порожня пляшка» у воді, тобто спина буде триматися на поверхні води, а всі кінцівки та голова будуть занурені у воду.

Що потрібно робити, коли Ви побачили людину що тоне?
Поклич рятувальників; Якщо ж немає рятувальників і Ви вирішили допомогти людині, яка тоне дотримуйтеся основних правил:

  • Не заходьте у водойму ,якщо Вам не знайома її глибина. Можна підійти тільки тоді, коли Ви впевнено будете відчувати дно під ногами. Якщо ж ні, то потрібно подати їй все що може триматися на поверхні води.
  • Якщо Ви цього не забезпечили, то зачекайте коли вона втратить свідомість і тоді сміливо можна діставати його з води. Запам’ятайте, що люди які тонуть часто мають травми хребта, тому діставати потрібно дуже обережно. Діставши з води потрібно очистити верхні дихальні шляхи від води, просто повернути на бік.
  • Положіть на тверду рівну поверхню.
  • Перевірте свідомість, якщо її немає, то викликайте швидку медичну допомогу, а тим часом перевірте дихання протягом 10 секунд (в нормі 2-3 вдихи) для цього потрібно відновити прохідність дихальних шляхів. Якщо кількість вдихів від 2 і більше, то зафіксуйте пацієнта у стабільному боковому положенні до приїзду швидкої медичної допомоги і постійно контролюйте дихання. Якщо ж був 1 вдих без підйому грудної клітки чи взагалі вдихів не було, то потрібно вважати що пацієнт у стані клінічної смерті, тому знову потрібно повідомити швидку, що пацієнт не дихає і Ви розпочинаєте реанімацію. Але для початку потрібно зробити 5 рятувальних вдихів за допомогою плівки-клапан ( це робиться для того, щоб осушити голосові зв’язки, які рефлекторно зімкнулися), якщо ж після цих вдихів у пацієнта з’явилися ознаки життя, потрібно перевести його у стабільне бокове положення, але якщо ні, то потрібно приступити до серцево-легеневої реанімації з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора.

 

ПАМ’ЯТАЙТЕ!!!

  • Якщо Ви людину врятували — потім відбувається набряк легень, тому навіть після успішного порятунку — екстрена госпіталізація!!!
  • Ніколи не кидаємося на людину, яка кричить, що тоне. Якщо кричить — значить не тоне. Людина, якій не вистачає кисню, на крик витрачати сили не буде!
  • І навіть якщо ви побачили, що людина вже дійсно тоне — НЕ КИДАЙТЕСЯ НА НЕЇ!!!  Дочекайтеся, поки людина втратить свідомість, а вже тоді кидайтеся до неї. Або ж киньте до людини щось, що плаває, — круг, пляшка і тд.
  • ПАМ ЯТАЙТЕ ПРО ТРАВМУ ШИЙНОГО ВІДДІЛУ ХРЕБТА!!!

АВТОР: Оксана Марцинюк