- 1. Алергічні реакції, укуси комах
- 2. Судоми
- 3. Псевдосвідомі громадяни і швидка
- 4. Опіки
- 5. Рани
- 6. Обструкція дихальних шляхів
- 7. Втрата свідомості
- 8. Травма шиї
- 9. Аптечка
- 10. Отруєння метиловим спиртом
- 11. Харчові отруєння
- 12. Зміїні укуси
- 13. Укуси собак
- 14. Укуси кліщів
- 15. Утоплення
- 16. Інфаркт міокарду
- 17. Інсульт
- 18. Самолікування
- 19. Гіпертермія
- 20. Біль в спині
- 21. Піст та свята
- 22. Екстракція кліща шприцем
- 23. Паски безпеки
- 24. Здоровий спосіб життя
- 25. Травми голови
- 26. Носова кровотеча
- 27. Як відрізнити Covid від застуди?
- 28. Дитина засунула щось у ніс
- 29. Якщо дитина проковтнула сторонній предмет?
Сьогодні про серцево-судинні захворювання, а саме про інфаркт міокарду.
Чому саме про ССЗ? Відповідь проста — ССЗ, онкологія та ДТП посідають перших 3 місця у рейтингу «Що вбиває українця».
Чому саме про інфаркт міокарду та інсульт? Знову ж все просто: саме ці захворювання часто вбивають людей або ж роблять їх інвалідами.
Отже, ССЗ існує безліч, але фактори ризику, тобто ті фактори, які спричиняють виникнення цих захворювань, майже у всіх ССЗ однакові:
1. Чоловіча стать.
2. Вік більше 40 років.
3. Гіпертонічна хвороба (постійний підвищений артеріальний тиск, ССЗ, яке виникає першим)
4. Надлишкова маса тіла.
5. Нездоровий спосіб життя:
— тютюнопаління;
— нераціональне харчування — багато жирного м’яса та мало риби (курятина містить в собі мало холестирину, а от телятина і свинина — багато; риба зменшує кількість холестирину в вашому організмі);
— зловживання алкоголем;
— недостатня фізична активність.
6. Психоемоційні перевантаження.
7. Шкідливе довкілля.
8. Цукровий діабет.
Розпочнемо з інфаркту (смерть) міокарду (серцевий м’яз). Я думаю, що це не секрет, що інфаркт може бути не тільки міокарду, а й інших м’язів чи органів, але вбити людину за лічені секунди чи хвилини може лише інфаркт міокарду (серцевого м’язу).
Як він виникає? Між шарами судини починає відкладатися жир (холестирин). Він все життя відкладається, відкладається, відповідно, розмір бляшки збільшується. Бляшка може рости як всередену судини, перекриваючи просвіт судини, так і назовні, не перекриваючи. Що краще? Звісно, ви скажете 2-й варіант, коли русло судини не перекривається, але насправді НІ! Рано чи пізно стінка судини не витримає тиску цієї бляшки і розірветься. Розірветься саме внутрішній шар судинної стінки, адже він називається інтима, він найм’якший, найніжніший (саме від назви внутрішнього шару судинної стінки виникло слово ІНТИМ). Розірветься, і бляшка вийде в просвіт судини, де тромбоцити хутко обліплять (затромбують) цю бляшку і перекриють судину, внаслідок чого і виникне інфаркт. Отже, розривається тільки внутрішній шар судинної стінки, незалежно від того, куди росте бляшка — назовні чи всередину судини.
Але коли бляшка росте і поступово перекриває просвіт судини, у людини виникають скарги, його серцевому м’язу не вистачає крові, кисню і тд, тому він починає боліти (стенокардія), людина йде до лікаря і лікується. А коли бляшка росте назовні, скарг немає, людина не знає, а потім бац — і інфаркт.
Як запідозрити інфаркт? Досить просто. Скарги:
1. Біль — пекучий, тиснучий, ниючий ЗА ГРУДИНОЮ! не зліва, бо там серця немає, а саме ЗА ГРУДИНОЮ! Біль, що віддає у ліву руку, лівий мізинець на руці, в нижню щелепу, зуби, під лопатку, іноді біль іррадіює в шлунок чи стравохід і люди думають, що це гастрит. У пацієнтів з цукровим діабетом відчуття болю не буде, на жаль.
2. Задишка — збільшення частоти дихання.
3. Зниження артеріального тиску, що може відображатися на зблідненні носогубного трикутника та кінцівок. Кінцівки також стануть холодними, ноги набрякшими.
4. Пацієнт часто вкривається холодним потом.
Звичайно, не обов’язково виникнуть одразу всі скарги, але завдяки деяким з них ви зможете запідозрити інфаркт.
Отже, побачили таку картину, що робити, як діяти?
Якщо пацієнт без свідомості — дотримуйтеся BLS.
Якщо пацієнт в свідомості, — основні ваші задачі це:
1. Правильний виклик швидкої.
2. Пацієнт вкладається на бік, пацієнт не ходить і не бігає. При неможливості вкласти — пацієнт сидить.
3. Необхідно заспокоїти людину. Мозок в паніці поїдає велику кількість кисню, а цього не можна робити в даній ситуації, тому проводимо психологічну підтримку.
На цьому ваша допомога закінчується. Враховуючи наші реалії, вам також необхідно до приїзду карети швидкої допомоги знайти 5-6 дебелих чоловіків, які допоможуть винести пацієнта, адже людині з підозрою на інфаркт міокарду ходити неможна! Тобто здоров’я пацієнта у ваших руках. І навіть не думайте, що ви винесете бабульку вдвох чи втрьох, шукаєте 5-6 чоловіків.
Я гадаю, що всі прекрасно розуміють, що госпіталізуватися в просту лікарню сенсу немає. При підозрі на інфаркт міокарду необхідно зробити обстеження, а саме — коронарографію. На жаль, це роблять далеко не всюди, ну і відповідно не безкоштовно. Тому в такій ситуації вам також необхідно шукати знайомства та гроші, щоб допомогти пацієнту.
І пам’ятайте: ХОЛЕСТИРИН — продукт ТВАРИННОГО походження, тому казати по ТВ, що олія без холестирину — це …не дуже)
Автор: Вус Ярослав