Отруєння бувають різними: харчові, інгаляційні, контактні тощо. Поговоримо про харчові отруєння.
Отже, харчові отруєння можна поділити на хімічні та біологічні.
Розпочнемо з біологічних. Спершу розглянемо найбільш небезпечні для людини.
1. Холера — це гостра інфекційна антропонозна хвороба, яку спричинюють холерні вібріони, має фекально-оральний механізм зараження, нерідко характеризується розвитком тяжкої діареї, яка супроводжується значними порушеннями водно-іонного обміну, зневодненням організму, розладами гемодинаміки.
Найчастіше зараження відбувається з брудною водою.
Штука страшна і навіть смертельна. При її виникненні обов’язково і максимально швидко потрібно госпіталізуватися до стаціонару. Які її ознаки? Блювання і пронос, які не зупиняються. Особливість проносу — він схожий на рисовий відвар — тобто білий і слизовий. За добу з людини може вийти до 30 л води. Тому зневоднення наступає дуже швидко, саме від нього і помирають люди.
2. Ботулізм — це гостре токсико-інфекційне захворювання, що спричинюється переважно дією токсину Clostridium botulinum, і характеризується міоплегією та офтальмоплегією, парезом кишечника, розладами вегетативної інервації, при тяжкому перебігу — бульбарним синдромом і гострою дихальною недостатністю.
Зараження відбувається при споживанні консерв, м’яса, молочних продуктів, риби і, навіть, фруктів та овочів.
Небезпека ботулізму в тому, що його важко діагностувати, так як блювання і проносу майже ніколи не буває.
Які ж тоді симптоми? М’язова слабкість і втома, погіршення зору, сухість у роті, порушення ковтання.
Від прояву перших ознак до смерті — від 1 години до 2-х днів.

3. Сальмонельоз — для дорослого не дуже небезпечно, для дитини — небезпечно, так як малеча дуже любить швидко зневоднюватися.
Де знайти сальмонелу — яйця, м’ясо, молочні продукти. Гусячі яйця інфіковані на 100%, курячі на 50%. Сальмонела живе не в самому яйці, а на його поверхні, тож перед споживанням яйця в будь-якому вигляді, його треба змити водою.
Ознаки захворювання: блювання, пронос, головний біль, нудота.
Наче все так само, як і при інших отруєннях, але є одне але, — пронос зеленого кольору і має дуже сильний їдкий запах.
При такому стані дитина потребує госпіталізації, дорослий може лікуватися вдома.
4. Отруєння блідою поганкою — тут нема про що говорити — 100% летальність. Дітям достатньо облизати пальчики, якими вони тримали цей чудо-гриб. Тому, гуляючи з дітьми у лісі, будьте уважні.

Інші харчові отруєння не такі небезпечні для людини, тому я розповім короткий алгоритм лікування вдома.
Отже, з’їли шаурму на вокзалі, приїхали додому і відчули нудоту, головний біль і тд.
Перше, що необхідно зробити — промити шлунок. УВАГА — МАРГАНЕЦЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗАБОРОНЕНО!

Техніка промивання: п’єте воду (діти — фіз.розчин), кип’ячену, кімнатної температури, до тих пір, поки не булькатиме у горлі), йдете до унітазу і подразнюючи корінь язика пальцями — блюєте. Під час блювання — закривайте ніс, щоб блювотні маси не потрапили до гайморових пазух. І промиваєте шлунок до тих пір, поки ви не будете бекати чистою водою.
Друге — безліч токсинів залишилося в складках вашого шлунку, і їх треба зібрати. Чим це зробити? ВУГІЛЛЯМ НІ (сорбекс, біле вугілля — це те саме чорне вугілля). 21 століття — Ентеросгель, АТОКСИЛ, СМЕКТА — зв’язує на себе токсини і виводить з організму.Третє — після прийому сорбентів необхідно відновити ваш електролітний баланс, — з блюванням чи проносом людина втрачає багато К, Na і тд. Відновлюємо ці речовини Регідроном, Хумана електроліт і тд.
Якщо ж ви випили хімічну речовину і відчули опік в ротовій порожнині чи стравоході — не промивайте шлунок!!!!  Це необхідно робити через зонд — їдьте у лікарню, вам там промиють.
Наче все коротко і зрозуміло розписав, навіть без сарказму. Будуть питання — пишіть.

СМАЧНОГО!

Автор: Вус Ярослав