Сьогодні про біль у спині. Чому я обрав саме цю тему?  Все дуже просто — кожного дня зустрічаю пацієнтів з болем у спині. Але ніхто не знає, що при цьому робити, і мажуться всім підряд, тільки ускладнюючи своє життя.
Отже, спершу треба розуміти причини винекнення болю у спині, тобто встановити правильний діагноз, а вже потім лікувати.
Чому болить спина? Варіантів декілька:
1. Міозит – біль м’язовий. Може виникнути внаслідок, наприклад, переохолодження. Інтенсивність болю різна, від легкого до неможливості рухів. Часто виникає після сидіння біля відкритого вікна, чи після використання кондиціонеру в авто.
2. Зміщення фасетних суглобів хребців. Часто виникає при фізичному навантаженні, піднятті грузів, але іноді може виникнути і без фізичного навантаження, внаслідок спазму коротних міжхребцевих м’язів.
3. Наявність гриж, що тиснуть на корінці.
4. Болі застійного характеру – поруч зі спинним мозком в хребті ще є хребцеві артерії та вени, які кровопостачають хребет разом з усіма його м’язами та суглобами. При довгому сидінні в одній і тій самій позі перекриваються судинки і починають боліти ті тканини, які живляться цими судинами (так само як затікає нога при сидінні «нога на ногу»).
5. Іррадіація болю в спину – тобто стан, при якому джерело болю насправді знаходиться в іншому місці, а вам здається, що у спині.
6. Інші більш важкі патології та травми.
Найчастіші причини болю це міозити.
Міозит. Рекомендую все ж займатися профілактикою – уникати прямого повітряного потоку з кондиціонеру, уникати протятів, особливо після ванн, чи фізичної праці. Цей вид болю дуже добре знімається теплом, тут дійсно можна гріти, щоб м’язи розслабилися, але є одне «але», про нього ви дізнаєтеся далі.
Застійні болі. Дійсно лише профілактика. Сидячи за столом, працюючи за комп’ютером слідкуйте за гігієною праці. Тобто кожну годину необхідно зробити перерву на 10 хв. для зарядки. Порухали ногами, руками, головою, спиною. Зранку прокинулися — година для зарядки-розминки.
Грижі. Ця патологія вже напевне стала нормою. Основним мінусом данної патології є поява «тунельного синдрому». Що це таке? Трошки фізіології. Затискається нерв (корінець, що виходить зі спинного мозку). Внаслідок стискання, нервове волокно починає набрякати (все в нашому організмі набрякає у відповідь на травматизацію) і ще більше затискається між кістковими структурами. Ось тут те саме АЛЕ, про яке я казав раніше. Якщо у даному випадку прогрівати – то нерв набрякне ще більше, і наслідки можуть бути надзвичайно серйозні. Найчастіше саме Фіналгоном користуються люди при болях у спині. Так от, як ви розумієте, при зміщенні хребців його та інші мазі, що гріють, використовувати НЕ МОЖНА.
Декілька слів про мануальщиків. У кожного середньостатистичного українця є знайомий мануальщик чи якась бабка-костоправша десь в забитому селі. І ви про них кажете — він мануальщик від Бога! Руки золоті і тд.! Стільки людей на ноги поставив! Тут також є декілька тонкостей.
1. Стільки людей поставив на ноги! – ті, кого не поставив, нам на життєвому шляху не зустрінуться бо або в могилі, або лежать вдома прикуті до ліжка. Академік Заболотний – помер на столі у мануального терапевта.
2. Ніяких маніпуляцій зі спиною не можна робити без чіткого усвідомлення діагнозу! Отже, ваш мануальщик повинен бути з медичною освітою, а ви повинні бути обстежені. Ніяких вправлянь без МРТ, інакше ризикуєте побачити Заболотного раніше))) Навіть масаж не можна робити без МРТ.
3. Кожне вправляння – це розтягнення звязок, травматизація суглобу (стирання суглобової поверхні) та міжхребцевого диску. Вправляти частіше, ніж раз на 6 місяців не можна! При частому вправлянні суглоб починає розхитуватися і все частіше і частіше вилітає, і вже тоді дійсно починаються проблеми.
Як ви зрозуміли, при міозиті тепло лікує, при тунельному синдромі – калічить. Як відрізнити м’язовий біль від нервового? ВІДРІЗНИТЬ ЛИШЕ ЛІКАР! НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ!!!
Єдина мазь, яку ви можете використовувати при болі у спині – це Диклофенак. Це протизапальна мазь, яка не нашкодить при будь-яких патологіях (якщо у вас немає на неї алергії).

Будьте уважні до своєї спини, не підіймайте тягарів, або підіймайте їх правильно (див. малюнок), не переохолоджуйте її. При виникненні болю – звертаймося до лікаря, краще до двох. Наприклад, невролога та вертебролога.

 

 

АВТОР: Вус Ярослав